Podstatou tichého společenství je, že kdokoliv vloží do podnikání jiné osoby nějaký svůj vklad, a podnikatel mu tento vklad zhodnocuje tím, že na něj převádí určitou část svého zisku. A pokud se mu v podnikání nedaří, pak ztrátu nenese sám, ale nese ji spolu s ním i jeho tichý společník.
Výhodou pro podnikatele je zejména onen podíl tichého společníka na ztrátě společnosti. Pokud se mu v podnikání nedaří, nevytváří zisk a přitom musí splácet úvěr, pak je to často prvním krůčkem ke konkursu.
Výhodou pro tichého společníka je to, že pokud jeho podnikatel má opravdu dobrý podnikatelský plán, tak ve velmi krátké době může tuto svou investici zajímavě zhodnotit. A naopak o ni může taktéž velmi rychle přijít. Ale pokud jim vzájemná spolupráce nevyhovuje, pak je velmi snadné se rozejít.
Smlouvou o tichém společenství se zavazuje tichý společník poskytnout podnikateli určitý vklad a podílet se jím na jeho podnikání a podnikatel se zavazuje k placení části čistého zisku vyplývajícího z podílu tichého společníka na výsledku podnikání.
Smlouva
Podnikatel musí nejprve se svým tichým společníkem sepsat smlouvu o tichém společenství. V ní uvedou, kdo z nich je podnikatel a kdo je tichým společníkem, dále označí předmět vkladu a jeho hodnotu a vymezí, na jakou část ročního zisku má tichý společník nárok. Pokud si dohodnou podíl tichého společníka např. ve výši 30 % zisku, pak ve stejné výši se bude tichý společník podílet i na ztrátě společnosti.
Předmětem vkladu nemusí být pouze hotovost, může to bát jakákoliv jiná hmotná i nehmotná věc. Tento vklad přechází dnem účinnosti smlouvy do vlastnictví podnikatele a je tedy nezbytné provést všechny úkony spojené s převodem věci (např. přepis vlastnictví k domu v katastru nemovitostí).